Addon Domain Nedir? Nasıl Eklenir? (Eklenti Etki Alanları)

Addon domain, tek bir kontrol paneli üzerinden birden fazla alan adınızı kontrol etmenize ve yayın yapmanıza olanak sağlar.Web siteleri aynı kontrol paneli üzerinden kontrol edilseler de birbirlerinden bağımsız şekilde çalışırlar.Ancak tüm siteler kullanılan hosting hizmetinin kaynaklarını ortak olarak kullanırlar.

Addon domain (alt alan adı) Nasıl Eklenir ?

Bir alan adının Addon domain olarak eklenebilmesiiçin öncelikle Nameserver adreslerinin sunucuya yönlendirilmesi gerekir..cPanel üzerinde Addon Domain bölümü bulunmaktadır.Bu alana giriş yapınız. Yeni cPanel sürümlerinde ismi Eklenti Etki Alanları olmuştur.

addon_domain_nedir

Giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki şekilde bir sayfa gelecektir.Bu sayfada gerekli alanları doldurmanız gerekmektedir.

addon_domain_nedir_ekle

Yeni Alan Adı : Eklemek istediğiniz alt alan adını buraya yazınız.

Subdomain/FTP Kullanıcı Adı : Eklediğiniz alan adının FTP hesabına bağlanmak için verilecek kullanıcı adıdır. cPanel burayı otomatik olarak doldurur ancak isterseniz değiştirebilirsiniz.

Döküman Dizini : FTP üzerinde alt alan adınıza ait siteyi kuracağınız dizindir. public_html/dizinadi şeklinde cPanel otomatik olarak dolduracaktır.İsterseniz dizin adınızı değiştirebilirsiniz.

Şifre : Eklediğiniz alan adı için FTP şifresini belirleyiniz. Basit şifre seçmeyiniz. Zor bir şifre için Password Generator kullanabilirsiniz.

Şifre Tekrar : Oluşturduğunuz şifreyi doğrulama için tekrar giriniz.

Bu işlemleri tamamladığınızda oluşturduğunuz Döküman Dizini adında FTP üzerinde dosya yolu oluştuğunu görebilirsiniz. Artık bu dizine girip alt alan adınız için kurulum işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Makale: Netinternet

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL