Altın Oran Eski Önemini Kaybediyor

Sanat, mimari ve tasarım sektöründe bir zamanlar oldukça ünlü olan altın oran eski önemini kaybetmeye başladı. Önemini kaybetmesinin ardında birçok neden yatsa da gelişen teknoloji bunun başlıca sebebi olarak gösteriliyor.

Altın oran, Le Corbusier ve Salvador Dalí gibi ünlü isimler tarafından da kullanılmış ve büyük bir ün kazanmıştı.

Günümüzde altın oranı kullanan bazı şirketler de bulunuyor. Apple’ın logosunda bulunan elma da altın orana verilebilecek en güzel örneklerden biri. Televizyonlardaki 16:9 görüntü oranı da altın orana örnek olarak gösterilmektedir.

Birçok bilim insanı altın oranın saçmalıktan öteye gitmediğini, insanların yapıları oluştururken altın oranı düşünerek tasarlamadığı söyleniyor. Altın orana eşit olan değer 1,6180 olarak verilse de bu rakam aslında daha küsuratlı ve bu sayının bulunuş biçimi de bir hayli ilginç.

Bir matematik profesörü olan Keith Devlin bu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Gerçek dünya içerisinde yer alan bir şeyin, kesin konuşmak gerekirse, altın orana uyması pek mümkün değildir, çünkü altın oran irrasyonel bir kavramdır.” Bu açıklama aslında altın oranın hiçbir zaman tam olarak kullanılmadığını da gözler önüne seriyor.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL