ASELSAN’ın Elektrikli Otobüsleri Yakında Yollarda Olacak

ASELSAN’ın Elektrikli Otobüsleri Yakında Yollarda Olacak

Türk Silahlı Kuvvetlerinin özellikle haberleşme cihaz ihtiyacını karşılamak üzere 1975’te kurulan ve günümüzde oldukça gelişmiş teknolojiler üretmeyi başaran ASELSAN yeni elektrikli otobüslerini yollara sürmeye hazırlanıyor. Otobüs firması TEMSA tarafından üretilen 2 otobüste ASELSAN’ın elektrikli çekiş sistemi kullanılacak.

Son yıllarda özellikle dünya çapında petrol fiyatlarının çok yükselmesinden sonra elektrikli otomobillerin sayısı artıyor. Şehirlerde ve petrol istasyonlarında da elektrikli otomobillerin şarj edilebilmesi için özel istasyonlar kuruluyor. İşte tüm bu gelişmelerin ışığında devlet destekli ASELSAN tarafından geliştirilen elektrikli çekiş sisteminin kullanılacak olması, milli ve yerli sermayeyle bu teknolojinin geliştirilmesi oldukça önemli bir hal alıyor. Geleceğe dair daha yeni elektrikli araç teknolojilerinin de üretilmesine ön ayak olacak bu otobüsler muhtemelen 2020 yılında trafik tescil işlemlerini bitirerek yollara çıkacak.

Elektrikli araçlar yakıt tasarrufundan ziyade çevreci olmalarıyla da dünyanın birçok yerinde teşvik ediliyor. ASELSAN da konunun önemine binaen yaptığı çalışmaları sonlandırarak elektrikli çekiş sistemini tamamladı ve TEMSA tarafından özel olarak üretilen otobüslerde deneme aşamalarını başarıyla geçti. İlk olarak 2016 yılında kamuoyuna tanıtılan otobüsün adı “Avenue EV”. Oldukça lüks bir tasarıma sahip olan mavi renkteki bu otobüsler 53 yolcu taşıyabilecek. Sıfır karbon salınımı özelliği bulunan bu otobüsler şehir içi ve şehirlerarası ihtiyaçlara cevap verebilecek.

Otobüste Yok Yok !

Yalnızca otobüsün hareket etmesi ve çekişi dışında birçok farklı özellikte otobüsün içinde bulunuyor. Bunlardan en dikkat çeken özellik otobüste internet erişiminin bulunması. Çalıştığı müddetçe sürekli Wi-Fi ağından internet yayacak otobüsün ayrıca verimli ısıtma ve soğutma gibi sistemleri de sürekli çalışıyor olacak. Bu sistemler sebebiyle bir miktar menzil kaybı da yaşayacak olan Avenue EV’in toplam ne kadar mesafeyi kat edebileceğiyle ilgili net bir bilgi henüz paylaşılmadı.

ASELSAN otobüsün ilk tanıtıldığı yıl olan 2016’dan bu yana testlerini sürdürmüş ve MD9 ve Avenue Electron modeli otobüslere de sistemlerini entegre etmeyi başarmıştır. İlk etapta 2 tane olarak yollara çıkacak olan bu arabaların önümüzdeki yıllarda daha da fazlalaşacağı bekleniyor.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL