Bilgisayarınızın Sessiz Çalışması İçin Öneriler


İlk olarak bilgisayarınızın sesin yükselmesinden olan sebeplere göz atmak gerekiyor. Kasanın ve fanın içini dolduran toz bilgisayarınızın soğumasına engel olmaktadır. Fanları daha hızlı bir şekilde çalıştırmak için tozları silmeniz gerekiyor. Yapıcağınız ilk iş elektrik süpürgesinden faydalanmak. Fan temizleme ve fan değişikliği hakkında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

İlginç fan temizleme yöntemi!
Eğer ilk defa fan temizleme işlemini yapıyorsanız tedirgin olabilirsiniz. Bilgisayarın herhangi bir parçasını elektrik süpürgesine yanlışlıkla kaptırabilirsiniz. Elektrik süpürgesinin çekme gücü eğer azsa bu tedirginliğe gerek yok. Dilerseniz elektrik süpürgesinin başlığına ince bir çorap geçirerek fan tozunu alabilirsiniz. Bu yöntem ile bilgisayarınızın manyetik hasar görmesini engelleyebilirsiniz. Bu temizliği sık sık yaptığınız halde hala ses yeterince düşmüyorsa gelin diğer farklı çözümlere birlikte göz atalım.Fan ötme sesi!
Bilgisayarınızda rahatsız olabileceğiniz bir diğer ses ise fan ötmesidir. Genellikle küçük fanlarda görülen ve sinir bozucu bir sestir. Eğer bilgisayarınızın kasasında 12 santimetrelik fan takabileceğiniz bir yuva varsa küçük fanlar yerine büyük fanları kullanmanız daha iyi olacaktır. Çünkü büyük fanlar küçük fanlara göre yavaş dönmektedir.

Kaloriferleri uzak tutun!
Bilgisayarınızın ısınmasını engellemek için her türlü ısıdan korumanız gerektiği gibi peteklerden de korumanız gerekmektedir. Fanın hızlanması için çok ısıya maruz kalmaması gerekmektedir.

Hava akışı!
Bilgisayar kasanızın içerisinde dağınık halde duran kabloları toplayarak demetler haline getirerek daha iyi bir hava akışını sağlayabilirsiniz. Küçük plastik teller kullanarak kabloları demet haline getirebilirsiniz. Bu yöntem ile bilgisayarınızın daha iyi soğumasını sağlayarak rahatsız edici seslerin çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Pasif Soğutma Sistemi!
Pasit soğutma adı verilen sistem üzerinde fan bulunmayan fakat ısıyı oldukça iyi ileten bir metal genellikle tercih edilen bakır petekler olan bir soğutma türü olup nadir sayıda kullanıcının tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak pasif soğutmanın iyi çalışması için iyi bir hava akımı ortamı yaratmanız gerekiyor. Eğer üst düzey performans beklenen oyunları bilgisayarınızda oynuyorsanız bu tür pasif soğutmayı önermiyoruz.

Kaliteli güç kaynağı PSU!
Kasanızın fanını değiştirmek istiyorsanız kaliteli bir güç kaynağına yatırım yapmak daha akıllıca bir durumdur. Kullanım başından itibaren PSU  almak daha iyi olup iyi bir hava akımı sağlayacağından dolayı sessiz çalışma ortamı sunmaktadır. Ayrıca parçaları rahat bir şekilde takmanız ve çıkarmanız düşünülmüştür.Kasada olan titreşimler!
Kasanızdan gelen titreşimleri önlemekte önemli bir durum olup fanlar için önemli bir etkendir. Fanları direkt olarak kasaya monte etmek yerine vidalama işlemini gerçekleştirmenden önce plastik – kauçuk türevi yada contalar yerleştirebilirsiniz.

Kasalar için ses yalıtım!
Tüm bunlarla uğraşmak yerine kasanın içerisindeki yüzeyler için ses yalıtımı kullanabilirsiniz. Ses yalıtım materyali maalesef kullanıcılara mucizevi bir çözüm sunmamaktadır. Fakat sesin dışarıya çıkmasını engellemektedir. Fanları engellemeyecek şekilde kullanılması sonucunda sesi azalttığı görülmüştür. Bu durum sesi kesmez, sesi azaltır. Ses yalıtım metaryellerinden iyi sonuçlar beklemek hayal kırıklığına uğratabilir. Her ne olursa olsun gerçekçi olmak gerek.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL