CSS Nedir? Genel Bakış

Stil Şablonu Neden Geliştirildi?

Bilindiği üzere HTML etiketlere göre çalışan bir dildir. Bu nedenle sayfanın tasarımı hakkında bize yeterli esneklik tanıyamıyor. Ancak HTML bize tanımıyorsa CSS var! CSS bize bu esnekliği sağlamakta. Kullanım kolaylığı ve kullanış açısından HTML’ eklenmesinden dolayı tüm internet programcılarının gözdesi oldu. Günümüzde CSS ile çok güzel web siteleri yapılmaktadır.

İnternet programcılarının neden gözdesi?

Çünkü her türlü sayfa dizaynını programcıya bırakıyor ve müthiş bir esneklik sağlıyor. Ayrıca harici bir şekilde tanımlandığında birden fazla sayfaya etki edebiliyor. Bu sayede programcıya sayfanın üzerinde değişiklik yapmasında kolaylık sağlıyor. Mesela 100 web formdan oluşan bir sitemizin olduğunu varsayarsak 100 form üzerinde tasarımda değişiklik yapmak istediğimizde hem programcıyı yorar hem de boşa zaman kaybına yol açar. CSS ile harici bir bağlantı yaptığımızda sadece CSS dosyasında yapmış olduğumuz değişiklikler sayesinde bütün web formları güncellenecektir. En büyük kolaylıklarından birisi de budur.

Stil Şablonu Çeşitleri Nelerdir?

CSS’in en çok beğenilen yönü istendiğinde sadece bir öğeye etki etmesi, istendiğinde tüm sayfaya etki etmesi, istendiğinde site içindeki tüm html dosyalarına etki etmesidir. Bunlar kısaca stil şablonun kullanım çeşitleridir.

CSS Tanımlama Çeşitleri

CSS 3 farklı yöntem ile tanımlanabilir.

  • Yerel: Yani sayfada sadece bir kez tanımlanır. HTML etiketine özel olarak tanımlanabilirler.
  • Global: Yani tüm sayfa için tanımlanır. Ama diğer sayfalara etki etmez. Sadece yazıldığı sayfaya etki eder.
  • Harici: Harici olarak web formun dışında tanımlanır ve sayfaya bağlantı verilir.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL