Deepfake Nedir?

Teknoloji ile bu kadar iç içe bir hayat sürmeye başladıktan sonra, ne kadar güvendesiniz? Her geçen gün veri gizliliğini ihlal eden birçok program ve uygulamayla karşılaşıyoruz. Deepfake ise son zamanlarda karşımıza çıkan başka bir tehlike.

Peki deepfake teknolojisi nedir? Aslında tam olarak yapay zeka ve makine öğrenimi ile geliştirilen bir montaj sistemi diyebiliriz. Seçilen videolardaki kişilerin dudak hareketleri ve de mimikleri makine öğrenimi sayesinden algılanıyor. Elden edilmiş olan verileri ise yapay zeka işliyor ve videodaki kişiye özel bir algoritma oluşturuyor. Oluşan algoritma, verilen yeni görselleri videodaki mimikler ve ifadelerle güncelliyor. Yani verilen görseller, neredeyse kusursuz bir şekilde videoda yer alan gerçek kişiymiş gibi işleniyor.

Deepfake’in Ortaya Çıkışı
Yapay zeka teknolojisi ile güçlendirilmiş olan bu yazılım aslında oldukça yeni. 2017 yılında bir Reddit sayfası üzerinden ortaya çıktı ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Bir geliştiricinin Reddit üzerinden açtığı sayfa ile gündeme gelen teknoloji, hala çok hızlı bir şekilde gelişmeye ve yayılmaya devam etmektedir.

Hangi Amaçla Kullanılıyor?
Deepfake teknolojisi, öncelikle yetişkin filmlerinde kullanılmak amacıyla yayıldır. Reddit üzerinden yapılan paylaşımlarda da, yetişkin film yıldızlarının yüzleri, ünlü oyuncuların yüzleri ile değiştirilmişti. Ancak, sonrasında bu teknolojinin her alanda kullanıldığını görmeye başladık. Yetişkin filmlerinde ünlülerin yüzlerinin kullanılması, siyasetçilerin yüzlerinin çeşitli videolara konulması gibi birçok alanda bu teknolojiyi görebiliyoruz. Şantaj, intikam amacıyla hazırlanmış bu tarz videolarla, ilerleyen zamanlarda daha sık karşılaşılabilir.

Deepfake Kullanımı Engellenebilir Mi?
Bu teknolojiyi engellemek amacıyla karşıt teknolojiler geliştirilmektedir. Her ne kadar kusursuzmuş gibi gözüksede, montaj çalışmalarındaki hataları ortaya çıkarabilen yazılımlar geliştirilmeye başlandı.

 

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL