Göz Hastalığı Tespiti Yapan Uygulama Yayınlandı

10Göz Hastalığı Tespiti Yapan Uygulama Yayınlandı

Göz ile ilgili hastalıkların erken tespit edilememesi sebebiyle erken yaşlardaki çocukların oldukça büyük problemler yaşamasına son verecek bir uygulama Google Play Store ve App Store’da yayınlandı.

CRADLE ismi verilen uygulamanın göz hastalıklarını kolaylıkla tespit edeceği açıklandı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada çocukların bu uygulamayı indirerek içerisindeki testleri kendilerine uygulamasının büyük göz hastalıklarının erken tespiti için elzem olduğu söylendi.

Lökokori hastalığı diye bilinen ve göz içinde bulunan retinadan beyaz yansımalar olmasıyla ilgili bir hastalığın tespitini yapacak olan bu uygulama makinenin kamerasını kullanıyor. Genellikle fotoğraf çektirdiğimiz zaman gözlerimizin içinin kırmızı yansıma yaptığına şahit oluyoruz. Bu durumda fotoğraflarınız varsa çok tedirgin olmamanız gerekiyor. İşte bu yansımaların beyaz olduğu durumlar ise tehlike arz edebiliyor. CRADLE uygulaması da işte tam bu tespiti çocuklar için yapabiliyor.

Uygulama hazırlanış aşamasında tam 40 çocuğun üstünde denendi ve 53,000 kadar fotoğraf çekilerek testlerden geçti. Bu çocukların 20’sinde hastalık bulunmaktaydı ve 16 tanesinin hastalığını uygulama tespit etmeyi başardı. Uygulamanın doktordan 1-3 sene öncesine kadar bu hastalığın tespitinin yapılacağı belirtildi.

Her ne kadar çocuklarla ilgili bir uygulama gibi bahsedilse de bunun sebebi testlerin çocuklar üzerinde yapılmış olmasıdır ve yetişkinler için de uygulama kullanılabilmektedir. Fakat yetişkinlerde hangi oranda doğru sonuçlara ulaşılacağı şu an için test edilmemiştir. Yakın zamanda testler yapıldıkça ve yeni algoritmalar uygulamaya eklendikçe her yaştan insanın bu uygulamadan yüksek başarı oranıyla faydalanması bekleniyor.

CRADLE Uygulamasını akıllı cihazlarına indirerek çocuklarını test etmek isteyenler için Google Play Store ya da App Store üzerinden CRADLE White Eye Detector uygulamasını indirmek yeterlidir. 9.1 MB’lık bir boyuta sahip olan bu küçük uygulama bugüne kadar 50,000’den fazla kişi tarafından indirildi. Yorumların büyük bir kısmı olumlu yorumlardan oluşurken, uygulamanın daha fazla geliştirmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen kullanıcıların sayısı da oldukça fazla.

Uygulamanın üreticisi tarafından bazı öneriler de yapılmış durumda. Uygulama her ne kadar size göz hastalığı ile ilgili bazı sonuçlar verse de kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmeyeceği belirtiliyor. Ayrıca bu uygulamanın yapımcı ülkesinde yer alan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından da onaylanmadığını bilmenizde fayda var.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL