GPU Nedir ? Ne İşe Yarar ?

GPU Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Aslında bir işlemci biçimi diyebiliriz GPU için. Bu süreçler ile ilgili insanların beklentilerini ve yoğun düşüncelerini organize eden bu araçlar, bilgisayarlar ve diğer sistemler için önemli bir seçenek yaratmaktadırlar. GPU ile ilgili seçimleri ve yenilikleri kendi içinizde kullanabilir, bu sayede çok daha farklı ve yoğun bir seçenek ile ilerleyebilirsiniz. Herkes için renkli, güncel ve hızlı bir yaklaşım sergileyen sitemiz, sizlere bu alanda detaylı bilgiler vermeye hazır. Bildiğiniz gibi gpu, sistemsel olarak bir işlemcidir. Yani bilgisayarınızın işlerini koordine eder ve özellikle çalışmalar çıkar karşımıza. İsterseniz konuyu biraz daha bilimsel olarak ele alalım.

GPU kavramının tanımı; bilgisayar üzerinde görüntülenmekte olan yazı ve grafiklerin oluşturulması sırasında ekran ve işlemci arasında görev yapmakta olan dönüştürücülerdir. Bir bilgisayar üzerindeki görüntü kalitesi hem ekrana bağlı hem de monitöre bağlı olarak değişmektedir. Bilgisayarlarda bulunan ekran kartları; VLB, AGP, PCI, harici ISA ve PCI-express veri yollarını kullanır. Ayrıca bilgisayar kartları olarak mainboard (anakart) üzerindeki chipset içinde entegre olarak ta bulunabilmektedir. Ekran kartı üretimi; günümüzde oldukça yoğun bir şekilde ilerlemekte ve sürekli yeni modeller çıkmaktadır. Özellikle Bitcoin üretimini GPU olarak yapmak isteyenlerin yoğun bir ekran kartı kullanımları mevcuttur.

Ancak günümüz itibariyle ekran kartlarına GPU üretmekte olan hali hazırda iki tane büyük firma bulunmaktadır. Bu firmalar AMD ve Nvidia olarak bilinmektedir. Aralarındaki rekabet dolayısıyla geçtiğimiz her gün GPU mimarisini geliştirmekte ve güçlendirmektedirler. Ekran kartları arasında paylaşımlı denilen ekran kartları da mevcuttur. Bu tip ekran kartları verilmiş olan değer kadar RAM üzerinden, kendi kullanacağı kadar alan ayırabilmektedir. Böyle bir durumda da RAM paylaşıldığı için performans otomatik olarak düşecektir. Anakartların üzerindeki dahili dediğimiz ekran kartları, bellekleri olmadığından dolayı genellikle paylaşımlıdır.

Bu özelliklerin tamamında farklı çalışmalar sunulduğu için, dahili kartlar ile kullanımı da kendi içinde büyük bir seçime sahip olacaktır. Detayları, fırsatları ve ihtiyaçları kullanarak sizler de kendinizle ilgili her bir seçimi ortaya çıkarabilir ve yenilikleri de bu aşamalarda kullanabilirsiniz.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL