Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim? Neden?

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli sektörlerden biride yazılım sektörüdür. Yazılım sektörü gün geçtikçe gelişmekte, bu yüzden yazılım ve yazılımcı ihtiyacı sürekli artmaktadır.

Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyim?

Programlamaya yeni başlayanların kafasını kurcalayan şüphesiz en önemli soru hangi programlama dilini öğrensem, sorusudur. Bu soruya cevap ararken dikkat etmemiz gereken pek çok kriter vardır. Örneğin hangi alanda projeler programlayacaksınız, ileriki hayatınızda başka programlama dilleri öğrenecek misiniz gibi dikkat etmeniz gereken pek çok önemli nokta vardır.

Günümüzde Kullanılan Popüler Programlama Dilleri

Python

Günümüzde gerek kolaylığıyla gerek kullanım alanlarıyla en çok popülerleşen dillerden biri Python dur. Eğer hiç kodlama bilmiyorsanız ve biryerden başlamak istiyorsanız Python tam size göre. Python diğer pek çok programlama dilinin aksine kafa karıştıran parantez, süslü parantez, noktalı virgül vb. kodlar içermez bu yüzden pythonu kolayca öğrenebilirsiniz

Python un kullanım alanları şunlardır:

 • Elektronik Devreler Kodlayabilirsiniz

 • Web siteleri Yapabilirsiniz

 • Sunucu Yazılımları Geliştirebilirsiniz

 • Masaüstü Programları Programlayabilirsiniz

C Dili

C dili günümüzde popülerliğini yavaş yavaş kaybetse de vazgeçilmez dillerden birdir. C ile yazılan kodlar performans bakımından diğer dillere oranla daha üstündür. C Java dan sonra en geniş kullanım alanına sahip programlama dilidir. Şu an dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows C ile kodlanmıştır.

Eğer C dili öğrenirseniz kodlayabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Driver Kodlayabilirsiniz

 • Oyun Geliştirebilirsiniz

 • Elektronik Devreler Kodlayabilirsiniz

 • Robot Yapabilirsiniz

 • İşletim Sistemi Kodlayabilirsiniz

 • Yeni bir Programlama dili Oluşturabilirsiniz

Java

Dünyada en geniş kullanım alanına sahip programlama dili Java’dır. Mobil uygulama geliştirmek için en çok tercih edilen dil Java’dır. Eğer programlamaya yeni başlayacaksanız Java diğer dillere nazaran daha karmaşık gelebilir, bu yüzden programlamaya yeni başlayacaklar için Java’yı tavsiye etmek pek doğru olmaz. C# bilen biri Java’yı çok daha kolay öğrenir bu yüzden önce C# öğrenip daha sonra Java’ya geçmek daha mantıklıdır. Java ile kodlayabileceğiniz bazı yazılımlar şunlardır;

 • Mobil Uygulamalar Kodlayabilirsiniz

 • Serverlar Kodlayabilirsiniz

 • Elektronik Cihazlar Yapabilirsiniz

 • İnternet Siteleri Yapabilirsiniz

 • Masaüstü uygulamalar Kodlayabilirsiniz

 • Robotik uygulamalar Yapabilirsiniz

PHP

Php internet için üretilmiş sunucu tabanlı bir programlama dilidir. İçerisine HTML gömülebilmektedir. Web için en kapsamlı dillerden biridir. Yeni başlayanlar için biraz karmaşık gelebilir. Php gün geçtikçe popülerliğini yitirmektedir. Fakat günümüzdeki pek çok web sitesi Php ile kodlanıştır. Bir web sitesi kodlamak istiyorsanız Php’yi kullanabilirsiniz.

Tavsiye Edilmeyen Diller

Tabi ki bu programlama dilleri en çok tercih edilen dillerdir, bunların dışında pek çok programlama dili bulunur. Bazı programlama dilleri gelişmeler karşısında yetersiz kalmış ve popülerliğini kaybetmiştir. Bu diller artık kullanılmadığından öğrenmenizi tavsiye etmeyiz. Perl, R dili, Fortan gibi diller artık popülerliğini kaybetmiştir.

Tavsiye Edilen Diller

Günümüzde çoğu alanda kullanılan ve yaygınlığı gittikçe artmakta olan Python yeni başlayanlar için önerilir. Python diğer dillere nazaran çok daha kolaydır ve karmaşık bir yapıya sahip değildir. Günümüzde pek çok üniversitenin yazılım bölümünde python kullanılmaktadır. Bu yüzden yeni başlayanlar için en çok tavsiye edilen dil Python’dur. Bunun dışında başlangıçta C dilini de tercih edebilirsiniz. Eğer C dilini tercih ederseniz pek çok alanda yüksek performanslı projeler geliştirebilirsiniz. Üstelik C öğrendikten sonra oldukça rahat bir şekilde Java öğrenebilirsiniz.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL