Hava Yastığı Airbag İçeriği Ve Mucidi

Hava Yastığı AirBag İçeriği ve Mucidi

Hava Yastığı (ACRS) veya (SRS) olarak da bilinen bir hava yastığı, binicileri ciddi yaralanmalara karşı korumak için otomatik olarak çarpma üzerine şişen bir otomobil güvenlik cihazıdır. Pasif bir kısıtlama olarak sınıflandırılan gaz dolu torba, yolcuların direksiyon ve ön panel gibi sert nesnelere çarpmasını önleyen bir yastık görevi görür.

Hava yastıkları, emniyet kemerleri ve emniyet kemerleri ön gericileri gibi konvansiyonel dayanakları tamamlamak üzere tasarlanmıştır, bunları değiştirmeyin. Bir otomobilin içindeki diğer pasif güvenlik özellikleri “anti-denizaltı” koltuklar, teleskopik olarak katlanabilir direksiyon sütunları, “koparma” kontrol pedalları (hızlandırıcı, fren ve debriyaj) ve sertleştirilmiş veya lamine cam içerebilir.

Bir dizi yaralanma ve hatta ölümcül hava yastığının açılması ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, hava yastığıyla ilişkili ölümlerin çoğunda, yerinde olmayan veya uygun olmayan bir şekilde tutulan yolcular var. Bir hava yastığı ile emniyet kemerinin kombine kullanımı, ciddi kafa travması riskini% 83 oranında azalttığı bulundu. Yakın tarihli bir araştırma, hava yastığının yerleştirilmesi ile yaklaşık 6.000 hayatın kurtulduğunu tespit etti.

Hava yastığını kim buldu?

Pennsylvania Newport’taki John W. Hetrick (ABD), 1952’de hava yastığı icat etti ve 1953’te cihazını patent aldı. Hetrick, kendi ailesini deniz mühendisliği günlerinden edindiği uzmanlığı kullanarak koruma fikrine geldi. Yıllar geçtikçe, birçok canın kaydedilmesi Hetrick’in buluşuna atfedildi ve PBS’de Nova gibi televizyon şovlarında vurgulanmıştır. Golden Gear ödülü de dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazandı. Hava yastığına benzer cihazlar uçaklar için 1940’larda başlandı ve ilk patentler 1958’de açıldı.

Erken hava yastığı sistemleri hava ile doldurulmuş mesanelerdi. Bu sistemler büyük ve hacimlidir ve öncelikle sıkıştırılmış veya ısıtılmış hava, sıkıştırılmış azot gazı (N2), freon, karbon dioksit (CO2) veya bir su ve potasyum (KH2O) karışımından oluşmaktadır.

Amerikan mucidi Allen K. Breed daha sonra otomotiv için önemli bir bileşen geliştirdi: Kazayla algılama için ball-in-tube sensör. Bu yeniliği önce 1967’de Chrysler’a pazarladı. Ford için Eaton, Yale & Towne Inc. tarafından geliştirilen benzer bir “Auto-Ceptor” çarpma önleme, yakında Amerika’da bir otomatik güvenlik sistemi olarak sunulurken, İtalyan Eaton-Livia şirketi yerel hava yastıkları ile bir varyant sundu.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL