Kablosuz Modem Alacaklar Dikkat

Ağ veya Internet konusunda fazla bilgi sahibi olmayan kullanıcılar için kablosuz yönlendirici seçimi zor gelebilir. Deneyimli kullanıcıların bile bu yazıyı okuduklarında faydalanacakları noktalar çıkacaktır. Piyasada çok farklı özellikler sahip bir çok standardı destekleyen yüzlerce kablosuz yönlendirici bulunmakta. Bu yazıda bir kablosuz yönlendirici alırken aklınızda tutmanız gereken önemli noktalara değineceğiz.

Ara Birim
Kablosuz yönlendirici alırken pek çok kişinin yaptığı en temel hata cihazın hizmet aldıkları servis sağlayıcı tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmemeleridir. Genişbant bağlantıların pek çoğu ADSL veya kablo üzerinden yapılmaktadır. Kablosuz yönlendiricilerin pek çoğu telefon jakı bağlanabilen built-in modemlere sahiptir bu sayede başka modem kullanmanız gerekmez.

Eğer başka bir modem ile bağlantı kuruyorsanız modemin Ethernet bağlantısı sağladığından emin olunuz çünkü kablosuz yönlendiricilerin büyük bir bölümü modem ile Ethernet portu üzerinden bağlantı kurar.

802.11b
En eski bağlantı standartlarından biridir ve 11Mbps veri hızı hızına sahiptir. Bu hız internet bağlantısı ve internet’te surf yapmak için yeterli olsa da bilgisayarlar arasında dosya transferi söz konusu olacak ise daha yüksek hıza sahip bir standardı kullanmanız tavsiye edilir.

802.11a
Kablosuz yönlendiricilerin büyük çoğunluğu bu standardı desteklemekle beraber bu standart günümüz cihazları (mesela dizüstü bilgisayarlar) tarafından artık kullanılmamaktadır.

802.11g
Şu anda dizüstü bilgisayarların desteklediği standarttır. Hemen hemen bütün kablosuz yönlendiricler bu standardı desteklemektedir. Veri transfer hızı maksimum 54 Mbps’dır.

Super G
Super G standardı sıkıştırma teknikleri kullanarak 802.11g’den daha yüksek transfer hızı ile daha geniş kapsama alanı sunmaktadır. Üreticiler 802.11g’ye göre yüzde 20 ile 30 arasında daha iyi performans elde edildiğini söylemektedirler. Bu teknolojiye sahip bir kablosuz yönlendirici alacaksanız, dizüstün bilgisayarınızın da aynı standardı desteklediğinden emin olunuz. Eğer dizüstü bilgisayarınız Super G standardına sahip değil ise yeni bir PCMCIA kart alarak bu standarda geçebilirsiniz.

MIMO
MIMO, henüz kesin olarak tasdik edilmemiş 802.11n standardının piyasadaki bilinen adıdır. Eğer hızlı bir kablosuz bağlantı istiyorsanız MIMO kullanmanız gereken tek seçenektir. Buradaki hızın Internet hızı değil cihazlarınızın ağa bağlanma hızı olduğunu hatırlatmakta fayda var. MIMO birden fazla verici ve alıcı anten kullanarak daha yüksek hız ve kapsama alanı sunar.

Günümüz modern yönlendiricilerin hemen hepsi WEP ve WPA PSK şifreleme standartlarını desteklemektedir ancak yeni WPA2 standardını destekleyen modelleri tercih etmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca SPF (simple packet filtering) destekli güvenlik duvarı yerine SPI (Stateful Packet Inspection) destekli güvenlik duvarına sahip modeller tercih sebebi olabilir.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL