Oyun Şirketlerinin Oyunları Sömürmesi

Teknoloji ve uzay çağının en büyük ürünlerinden oyun sektörü son 15 yıl içerisinde büyük bir gelişim kaydetti. Atari vb. cihazlar ile başlayan süreç Xbox ve Playstation kavgasına dönüştü. Biz oyun severler ise bundan fazlasıyla faydalandık. En basitinden Gta’nın gelişimi bile bizim az zamanda büyük değişimin içinde kendimizi kaybetmemize sebep oluyor ama bu serüven şirket kavgasına dönüşmüş bulunmaktadır.

Sömürü Düzeninin İkinci Ayağı

10 yıl öncesine kadar oyunlar ram ve işlemci temelinde çalışıyordu ama tıkanan yolu açan anahtar ise ekran kartlarının oyuna dahil olmasıydı. Gelişen grafikler gittikçe daha büyük maliyetlere yol açtı. Oyun şirketleri buna çözüm olarak oyun içi satın alma sistemini getirmekte çare buldular. Globalleşen dünya ile birlikte biz oyuncular bundan fazlasıyla nasibimizi aldık.

Para kazanan bir oyunun ardından, yeni tarzda oyunlar üretmek yerine para kazanmayı tercih eden oyun şirketleri aynı tip oyunları sanki dizi çekiyormuşcasına insanların önlerine koymaya başladılar. Piyasada geminin dümenini tutan firmalardan bir tarafta Activision, Electronic Arts gibi yıllardır sürümden para kazanıp kaliteyi bir tarafa bırakan bir zihniyet var ve oyuncular bu düşünceden dolayı kaliteli yapımlara süre veriyor, sabırsızlıkla bekliyor, bağrına basıyor ancak peki madalyonun arka yüzü öyle mi, yani stüdyolar bunun için ne yapıyor?

İsyan!

Yıllar önce çıkmış Half-Life, Elder Scrolls gibi oyunların devamını bekleyen ciddi bir hayran kitlesi var. Peki ya Half-Life oyununun üretici Valve ne ile meşgul? Steam’in sahibi olan Valve kaliteli bir derleyiş ile çıktığında milyonlar satabilecek Half-Life 3’ün yapım aşamasını umursamaz tavırlarıyla; süreci adeta yılan hikayesine çevirmiş bulunmakta.

Zaten Steam üzerindeki binlerce yapım üzerinden fazlasıyla oyuncular üzerinden para kazanan Valve, tekelinde bulunan online oyun sektörünü bir başka firma veya firmalar ile oligopol olacak şekilde paylaşmadığı sürece oyuncu camiası kaliteli yapımların geldiğini göreceğe benzemiyor. Diğer bir örnekle ilk iki oyunuyla camiayı büyüleyen Ubisoft Valve’den aşağı kalmıyor. Her sene Assassin’s Creed serisi ile oyunseverleri sömürü düzenine mahkum ediyor. Çözüm yolu ise bu düzenin sağlayıcılarını boykot etmekten geçiyor.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL