SQL

SQL CREATE TABLE İfadesi İle Yeni Tablo Oluşturmak

SQL CREATE TABLE İfadesi, veri tabanında bir tablo oluşturmak için kullanılır. CREATE TABLE ifadesinin yazım biçimi ise aşağıda belirttiğimiz şekildedir. Bu ifade de görüldüğü üzere Tablonun adı, her sütunun tek tek adları ve bu sütunlarda saklanacak verilerin tipleri belirtilmiştir. SQL’de bir tablonun her sütunu mutlaka bir veri tipine özgü oluşturulmalıdır.

Not
SQL’de tablolar satır ve sütunlar halinde tutulur ve her tablonun bir adı olmak zorundadır.
CREATE TABLE tablo_adi
(
sutun_adi   veri_tipi(boyutu),
sutun_adi   veri_tipi(boyutu),
sutun_adi   veri_tipi(boyutu),
....
);

Gerçek bir örnek verecek olur isek; MUSTERI adında ve ADI,SOYADI,TELEFON sütunları olan bir tablo oluşturmak istiyoruz, bu tabloyu CREATE TABLE ifadesini kullanarak aşağıdaki gibi oluşturabiliriz.

 

Aşağıda gördüğünüz gibi tablomuzun adını, sütunları ve bu sütunların veri tiplerini tek tek belirttik.

CREATE TABLE MUSTERI
(
ADI   varchar(15),
SOYADI varchar(25),
TELEFON int,
);

Yukarıdaki sorgumuzu çalıştırdıktan sonra MUSTERI ismini verdiğimiz tablomuzu oluşturmuş olduk. Şimdi bu tablomuza bir göz atalım;

select * from MUSTERI

Tablomuzu yukarıdaki sorgu ile sorguladığımızda aşağıdaki gibi tablonun geldiğini fakat boş olduğunu göreceksiniz.

sql_select_sorgusu

Sonuç olarak artık tablomuzu oluşturmuş olduk. ufak bir hatırlatma yapmamız gerekir ise; Oluşturduğunuz bu tabloya veri eklemek için ise SQL’ in INSERT INTO ifadesini kullanabilirsiniz. INSERT INTO ifadesi için yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL