SQL

SQL Select Distinct Kullanımı

Bir tabloda tekrar eden ( birbirinin aynı ) birden çok ifade olabilir. Örnek verecek olur isek , bir şirkette 100 çalışanınız var bu çalışanlardan 30 tanesi A ilçesinden işe gelirken 60 tanesi B ilçesinden işe geliyor. Bu tabloya baktığımızda 30 personelin ilçe sütununda A yazarken 60 Personelinde ilçe sütununda B yazıyor , Aslında ilçe iki tane fakat tabloya baktığımızda 100 tane ilçe görüyoruz.

Personel tablomuza bakarak kaç farklı ilçede oturan personelimizin olduğunu tespit etmek göz kararı zor olacaktır ki personel sayısıda arttıkça bu durum işin içinden çıkılmaz bir hal alacak. Personel sayınız 6000 oldu ve her personel farklı ilçelerde oturuyor. Belki de bir kısmı aynı ile.

Bu tabloya göre kaç farklı ilde oturan personelimiz var şeklinde bir sorgu elde etmemiz gerekir ise aşağıdaki şekilde bir ifade yazarak bu bilgiyi elde edebiliriz.

  • Bu sorgumuzda personellerin tutulduğu tablonun adı ‘ S_Personel’ dir.
  • İlçelerin tutulduğu stün adı ise ‘S_ilce’ dir.
[sql] SELECT DISTINCT S_ilce FROM S_Personel; [/sql]

Bu sorgu sonucu aşağıdaki gibi bir tablo dönecektir.

S_ilce ( SÜTUN)
ilce1 (SATIR)

il sayısına göre gelen sonuc fazla yada az olabilir, ben örnek olması için bu şekilde bir tane yazdım. Dediğim gibi 5 ayrı ilde olabilir 🙂

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL