SQL

Ubuntu ve CentOS’da MySQL Nasıl Kurulur ?

Ubuntu ve CentOS’da MySQL Nasıl Kurulur ?

Sistemlerin yönetim işleri için geliştirilen ve özellikle web işleri için ve site tasarımları için ön plana çıkarılan tasarımlar arasında yer alıyor Ubuntu ve CentOS sistemi. Pek çok kişiye cevap veren bu teknoloji, hem daha rahat, hem de daha etkin bir çalışma yapısında sizlere çözüm sunuyor diyebiliriz. Peki ama bu süreç nasıl işliyor? Gelin yakından göz atalım.

Eğer MySQL sunucunuzda kurulu değil ise hızlıca indirebilirsiniz ve kuruluma başlayabilirsiniz.

Ubuntu için

sudo apt-get install mysql-server

Centos için

sudo yum install mysql-server /etc/init.d/mysqld start

MySQL ‘e Nasıl Erişebilirim

MySQL kurulduktan sonra, aşağıdaki komutu terminalin içine yazarak MySQL kabuğuna erişebilirsiniz:

mysql -u root -p

Komut istemine MySQL için terminal şifresini girdikten sonra (  MySQL şifresi ile karıştırılmamalıdır), MySQL veritabanınızı oluşturmaya başlayabileceksiniz. Bu yazılımlar size oldukça büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu kodları not etmenizde fayda var.

Akılda tutulması gereken iki nokta:

Tüm MySQL komutları noktalı virgülle biter; ifade bir noktalı virgül ile bitmezse, komut çalıştırılmaz.

Ayrıca, zorunlu olmasa da MySQL komutları genellikle büyük harflerle yazılır ve veritabanları, tablolar, kullanıcı adları veya metin ayırt edilmesini kolaylaştırmak için küçük harflerdir. Bununla birlikte, MySQL komut satırı büyük-küçük harf duyarlı değildir.

Bu konuda yapılacak olan çalışmalarda, yukarıdaki kodları iyi okumanızı öneriyoruz. Bu kodları zaten doğrudan c/p yaparak hazırlamanız gerekiyor. Bu durum sizin de işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda çok daha rahat bir şeklide yapıyı ortaya çıkarmış ve organize etmiş olursunuz. Gecikmeyin ve her bir aşamayı kendi içinde yenilemeye ve büyütmeye devam edin. Amacımız tamamen size özgün bir dil yaratmak ve bu çalışmaları yazılımsal ve kod destekleri ile ortaya çıkarmak olacaktır. Sizin için gerekli olan bütün aşamaları, bütün yenilikleri ve fırsatları organize ederek, Ubuntu ve CentOS için gerekli çalışmaları karşınıza çıkarmaya devam ediyoruz. Yenilikler ve fırsatlar için tek bir tıklama işlemi yeterli olacaktır. Zaman kaybetmeyin ve bu aşamaların tamamını kendi içinizde yenilemeye önem gösterin. Tek bir tıklama işinize yarayacaktır. Şimdiden iyi çalışmalar dileriz.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL