VPN Nedir? VPN ile IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

VPN (Sanal Özel Ağ) nedir? VPN ile IP adresi nasıl değiştirilir? IP adresi değişikliği size ne gibi avantajlar sağlar? VPN programları sadece IP adresini mi değiştirmeye yarar? VPN programlarının özellikleri nelerdir? 

VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network), Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir ve cihazlar arası internet aracılığıyla güvenli bir iletişim kurulmasını sağlayan bir teknolojidir. 

IP adresiniz çevrimiçi olduğunuz cihazın internetteki diğer cihazlar ile veri alışverişi yapabilmesini sağlayan bir seri numaradır. Bütün veri paketleri çıkış yaptığı cihazın IP adresini taşır ve bu şekilde veriler döneceği cihaza sorunsuz bir şekilde dönerler.

VPN programlarının IP adresini nasıl değiştirdiğini anlamak için VPN programlarının nasıl çalıştığını bilmek gerekiyor. VPN programları tünelleme protokolleri ile bilgisayarınızın internete direkt olarak internet servis sağlayıcısının sunucularından bağlanması yerine VPN sunucusu üzerinden bağlanmasını sağlar. Kullanılan tünelleme protokolü ile bilgisayarınız ve VPN sunucusu arasında sanal bir tünel oluştuğunu söyleyebiliriz. Veri paketleri öncelikle bu sunucuya doğru hareket eder.

Veri paketleri normal şartlarda internet servis sağlayıcısı tarafından verilen IP adresi ile internette dolaşırken VPN aktifleştirildiğinde VPN sunucusunun sağladığı IP adresi ile dolaşırlar. Gerçek IP adresiniz VPN ile maskelenir ve veri paketlerinin geldiği nokta olarak bilgisayarınız değil VPN sunucusu görülür.  

IP adresinizin değişmesi size ne gibi avantajlar sağlar?

IP adresinizin değişmesi demek içerik olarak IP adresine göre hizmet veren platformların içeriklerine ulaşabilmek ve IP adresi baz alınarak yapılan erişim engellerini aşabilmek demektir. 

VPN programları ile internete başka bir ülkeden bağlandığınızda o ülkenin çevrimiçi içeriklerine ulaşırken kendi ülkenizde erişime engelli olan içeriklere de ulaşabilirsiniz. 

Her web sitenin içeriği her ülkede aynı olmayabilir. Örneğin, Netflix’i Türkiye’den izlerken Netflix’in Türkiye’ye sunduğu dizi ve filmlere ulaşabilirsiniz. Aslında Netflix’in en zengin içerik kütüphanesi ABD kütüphanesidir. Netflix ABD kütüphanesine erişmek için VPN ile konumunuzu ABD yapabilirsiniz. VPN size sanal olarak konumunuzu değiştirme fırsatı sunar.

VPN sadece IP adresini değiştirmeye yaramaz. VPN programları aslında internet ile güvenli bir şekilde iletişim kurmanızı sağlarlar. Şifreleme yöntemleri ile  VPN programlarının sağladığı güvenlik ortak Wi-Fi ağlarında sizi bekleyen siber saldırganlardan koruyabilir. 

İnternete bağlandığınız Wi-Fi ağı size güvenlik sağlamıyor olabilir. Şifresiz olan Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda bütün verileriniz düz metin şeklinde ağ üzerinde seyahat eder. Verilerinizin düz metin şeklinde seyahat etmesi sizin için bir problem değilmiş gibi gözükebilir fakat verilerinizin içinde kredi kartı bilgileriniz gibi hassas bilgilerinizin olabileceğini düşünürsek aslında bu büyük bir problem. 

Şifresiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda verileriniz ağ operatörü tarafından görülebileceği gibi şifreli olan bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda da verileriniz deşifre edilebilir. Verilerinizin güvenliği için endişe duymanız gereken tek aktör Wi-Fi ağları değildir. Web siteler kullandıkları protokole göre iletişiminizi şifreliyor veya şifrelemiyor olabilir. 

Siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) kullanan web sitelerin tarayıcınız ve web site sunucuları arasındaki iletişimi şifrelediğini belirtiyor. Kullanmayan web siteler ile olan iletişiminiz ise şifrelenmiyor. Bir ortadaki adam (MitM) saldırısı ile web site ile olan iletişiminiz üzerinden hassas bilgileriniz çalınabilir. 

Tarayıcınızda VPN eklentisi kullanarak veya HTTPS Everywhere eklentisi kullanarak web siteler ile olan iletişiminizi şifreleyebilirsiniz. 

VPN programları bilgisayarınızın internet ile şifreli bir iletişime sahip olmanızı sağlarken çevrimiçi aktivitelerinizin anonim olmasını sağlar. Güvenlik için ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan kaçınınız.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL