WordPress Config Güvenliği

WordPress Config Güvenliği

Bireysel internet sitesi ihtiyacını geniş kitleler tarafından tercih edilmesiyle birlikte farklı bir boyuta taşıyan WordPress, özellikle son yıllarda güncel kullanıcıların güvenlik ihtiyaçları için geliştirdiği yeni eklentiler ve özellikler sayesinde çok uluslu global şirketlerin dijital sahadaki yapılanmalarında da tercih edilen bir platform olmayı başardı. Öte yandan milyonlarca site sahibi tarafından tercih edilmesi nedeniyle siyah şapkalı hackerların (tersine mühendislik ya da kötü niyetli yazılımcılar olarak nitelendirilebilir) hedefi hâline gelmiş durumda. Son yılların önemli ölçüde artış gösteren güvenlik zafiyeti ise, WordPress’in güvenlik departmanı tarafından yeni çözümlerin ortaya konmasına önayak oldu.

Finans gücüne sahip kurumsal firmaların yanı sıra başlangıç ve orta seviye internet sitesi sahiplerinin güvenlik konusunda şikâyetçi oldukları ve çözüm bekledikleri önemli problemlerin başında ise WordPress config güvenliği geliyor. Özellikle son dönemde birçok site sahibinin mustarip olduğu bu durum için firma çeşitli eklenti ve önerilerini belli periyotlarla güncelliyor. Fakat yalnızca platformun değil, site sahiplerinin de üstüne düşen bazı görevler mevcut. Dilerseniz WordPress config güvenliği için site sahiplerinin alması gereken bazı temel kuralları maddeler hâlinde sıralayalım:

  • Güncellik. WordPress yetkililerinin “altın kural” olarak tanımladığı güncellik, birçok sorunun temel kaynağı olarak gösterilebilir. Belli aralıklarla yapılan WordPress güncellemelerini aksatmamak, hatta mümkünse otomatik olarak yapmak site güvenliği açısından önem arz ediyor. Elbette mevcut arayüze alışan kullanıcılar için bu durum sürecin başında zorlayıcı olabiliyor. Fakat WordPress config güvenliği için altın kural olarak dikkate almakta fayda var.
  • Gizlilik. Site admin paneline giriş için kullandığınız bilgileri belli aralıklarla değiştirmek ve kullandığınız parametreleri karmaşık bir yapıya sahip şekilde seçmek, sitenizin genel güvenliği açısından çok daha sağlıklı olacaktır. Mümkün olduğunca basit ve sık kullanılan giriş bilgilerinden kaçının.
  • Doğrulama ile Giriş. İnternet bankacılığı ve sosyal medya hesaplarınızda dahi kullandığınız iki aşamalı giriş özelliğini kullanmak, site güvenliğinize önemli ölçüde katkı sağlar.
  • Güvenli Tema, Güvenli Eklenti. Siteniz için tercih ettiğiniz temalarınızı warez olarak tanımlanan sitelerden ya da yasadışı platformlardan edinmekten kaçının. Bu gibi işlemlerde yalnızca siteniz değil, kişisel bilgileriniz de tehdit altına girebilir.
  • Yedekleme. Belli aralıklarla yedek almak, hem site güvenliğiniz için, hem de olası sorunlar için alınabilecek en basit önlemlerden bir diğeridir.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL