WordPress’e Analytics Kodu Ekleme

WordPress’e Analytics Kodu Ekleme

Yayınlandığı günden itibaren kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören ve WordPress site için kullanılması gereken kodlar arasına hızlı bir giriş yapan WordPress Analytics kodu, yalnızca kullanıcı infografiği sağlamakla kalmıyor, sitenizi geliştirmenizde de önemli ölçüde katkı sağlıyor. Çalışma mantığı ile sitenizde vakit geçiren kullanıcıların hareketlerini, nelere ilgi duyduklarını inceleyebilir, elde ettiğiniz çeşitli verileri dikkate alarak ortaya çıkardığınız analiz raporları doğrultusunda sağlıklı çözümler ve yenilikler yapabilirsiniz. Çıktığı günden bu yana milyonlarca site kullanıcının demirbaş eklenti/kodu arasında yerini alan WordPress Analytics kodu, (aslında temelde Google firmasının sunduğu basit bir kod ekleme işlemi) hedef kitlenizde yer alan kemik kitleyi hangi yaş aralığının oluşturduğunu, kadın-erkek yoğunluğunun analizini  ve ülkeler arası trafiğin sağlıklı bir haritasını çıkarmak mümkün. Ortaya çıkan mevcut bilgilerin rehberliğinde sitenizde yapacağınız yeniliklere karar vermek oldukça basit. Sitenize giren ve kemik kitlenizi ayakta tutan çoğunluğun hangi içeriklere ihtiyaç duyduğunu saptayabileceğiniz gibi, hangi reklam metotlarının daha sağlıklı sonuçlar verdiğini çözümlemek de mümkün.

Peki, milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen WordPress Analytics kodu ekleme işlemi nasıl yapılır? Maddeler hâlinde sırasıyla inceleyelim:

  • Google Analytics. İlk ihtiyacınız olan şey Google Analytics hesabı. Şayet bir Gmail hesabınız varsa, Google Analytics’e kolayca giriş yapabilirsiniz. Şayet Gmail hesabınız yoksa, “Yeni Bir Hesap Oluştur” butonu üzerinden talimatları izleyerek şahsi bilgilerinizle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.
  • Kod Alma. Gerekli talimatları tamamladıktan sonra “İzleme Kimliği Edinin” butonuna tıklayıp gizlilik ve kullanıcı sözleşmesini onaylayarak hesap oluşturma işleminizi tamamlayın. Karşınıza Analytics kod çıkacaktır. Tebrikler! Kodunuzu oluşturdunuz.
  • Ekleme Yöntemleri. Analytics ekranından oluşturduğunuz kodu WordPress sitenize eklemenin alternatif birkaç yolu mevcut. Bu yollardan en kestirme ve sağlıklı olan iki tanesi:
  1. a) İlk alternatif çeşitli eklenti uygulamaları. Analytics uygulamalarına göz atarak size en uygun olanını seçebilirsiniz.
  2. b) İkinci seçenek oluşturduğunuz kodu kontrol panelinden header.php dosyasına eklemek. Bunun için ilk olarak “Görünüm” seçeneğine, ardından “Düzenleyici” sekmesine gidiyorsunuz. Düzenlemek için “header.php” dosyasının içine giriyorsunuz. </head> kapanış etiketinden hemen önce ilk adıma Analytics kodunu yapıştırıyor ve kaydediyorsunuz. İşleminiz tamam! Artık sitenize giren ziyaretçileriniz hakkında çok daha sağlıklı veriler elde edebilirsiniz.

Coder

Selam. Herşey yolunda mı?

View all posts by Coder →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Artık Sistemciyiz.net'ten ayrılıyorsunuz

Sistemciyiz.net, ziyaretçilere belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Sistemciyiz.net tarafından sağlanmayan başka bir web sitesine bağlantı oluşturduğunuzda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere bu web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL